Френският застраховател Аxa се изтегля от тютюневата промишленост

В края на май френската застрахователна компания AХА обяви намеренията си да не участва вече във финансирането на тютюневата промишленост заради негативното влияние, което пушенето оказва на общественото здраве, съобщи Investor.bg. Компанията ще продаде активите си в сектора, които се оценяват на 1,8 млрд. евро, обяви новият главен изпълнителен директор Томас Буберл. Като цяло става дума за дялове в размер на около 200 млн. евро и облигации за 1,6 млрд. евро.

Според самата AХА това е първата световна застрахователна компания, която се изтегля от тютюневата индустрия. „Решението има своята цена, но нашето убеждение е ясно“, казва изпълнителният директор Томас Буберл. Застрахователят посочва, че иска да подкрепи усилията на правителствата за намаляване на пушенето.

Решението на AХА беше обявено два дни след влизането в сила на нова европейска регулация за по-строги правила при рекламата на тютюневи изделия.

“България без дим” приветства решението на АХА”, обяви д-р Павел Антонов, председател на УС на сдружението. “Това показва, че в съвременния свят остава все по-малко място за безскрупулно трупане на пари за сметка на живота и здравето на хората и дългосрочния обществен интерес, както практикува тютюневата индустрия. Особено положително в случая е, че поредната стъпка за ограничаването й се предприема не под натиска на външна регулаторна или забранителна намеса”, коментира Антонов и допълва, че бизнес решението на АХА демонстрира модерна и адаптивна визия за пазарно присъствие, която е неминуема във всяко развито демократично общество, включително и българското.

Кари Адамс, председател на Международния съюз за борба с рака, казва, че мярката бележи решаващ етап по пътя в правилната посока. По думите му решението на AХА ще окуражи и други застрахователи да предприемат сходен подход.

В отговор на запитване Allianz казва, че засега не планира изтегляне от конкретни сектори. Вместо това компанията работи над система за оценяване на рисковете и етиката при инвестиции, вземайки предвид околната среда и социалното управление.

„Докато инвестиции в противоречиви сфери като биологичните и химически оръжия вече са табу, с влизането в сила на новата система за оценяване от лятото всички участия ще преминат през проверка“, казва говорител на Allianz. “Последиците биха включвали преговори с компаниите за евентуални промени или пък преориентиране от страна на Allianz”, допълва той.

 

Споделете в социалната мрежа:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.