Цялото общество може да спечели от един ден без цигари, заявиха граждански активисти, неправителствени организации и фирми, които се обединяват около инициативата „Да спечелим заедно – един ден без цигари!“. Сдружение „България без дим“ представи първата национална акция за спестяване на средства на Деня без цигари, 16 ноември, по време на пресконференция в БТА. Акцията насърчава всички пушачи да се откажат от цигарите за един ден, като дарят спестените пари за благотворителна кауза по техен избор.
Активистите от „България без дим“ призоваваха пушачите да използват спестените пари, които биха „изгорили“, заедно с цигарите, за да организират и реализират благотворителни акции по техен избор, като включат своите колеги, приятели и близки. „Цялото ни общество ще спечели от един ден без тютюнев дим“, заяви д-р Маша Гавраилова, председател на сдружение „България без дим“, „пушачите ще спечелят един ден без пагубното въздействие на цигарите, а чрез спестените пари ще бъдат финансирани благородни каузи“, обобщи д-р Гавраилова.
Инициативата на „България без дим“ е достигнала до повече от 63 хиляди души и е подкрепена от фирми, неправителствени и бизнес организации в различни сфери. Акцията се осъществява съвместно с Коалицията за живот без тютюнев дим, гражданската мрежа BlueLink.net, Националната мрежа за децата и рекламната агенция “The Smarts”. Пари от неизпушени цигари в подкрепа на благотворителни акции ще се събират в популярни столични заведения, софтуерни компании, неправителствени организации и други.
“Екипът ни е малък и в него няма пушачи. Въпреки това решихме да намерим начин, по който да подкрепим кампанията за Деня без цигари“, казва Венелина Величкова от агенцията за дигитален маркетинг и PR “all6”, участник в националната акция. Агенцията цели да събере средства за организиране на спортен лагер за деца с онкохематологични заболявания, като е готова да удвои първите 20 дарения от пушачи. „Тези деца са истински герои – част от тях са се възстановили от тежки заболявания, спортуват и имат нужда от подкрепа. Това е нашето вдъхновение да привлечем колкото се може повече пушачи, които да спрат цигарите поне за ден и да дарят парите за нещо далеч по-хубаво, каквото е спортуването за децата“, мотивира се Величкова.
Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология също се присъедини към акцията на „България без дим“. Средствата, които съберат пушачите, ще бъдат използвани за купуване на материали за арт терапия на пациентите с онкологични заболявания в болницата.
Проф. д-р Панайот Куртев, началник на стационарния блок на УСБАЛО, предупреди, че на увеличен риск от развитие на онкологични заболявания са изложени не само пушачите, но и хората, които живеят около тях. „Опасността от появата на онкологични заболявания е правопропорционален и на употребата на тютюн. Това е така, защото броят на ДНК мутациите е пряко свързан с броя на консумираните цигари“. През 2011 г. новозаболелите българи с рак на белия дроб са били 3757, а през 2013 г. – 4160 души, като от тях 84% са мъже, алармира проф. Куртев.
Д-р Маша Гавраилова напомни, че България е сред страните, в които броят на пушачите все още е висок, като особено плашеща е статистиката за нивата на пушене сред младежите. По данни на Европейския училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици (ESPAD) за 2015 г. 7% от учениците на възраст до 13 г. употребяват ежедневно цигари, като процентът при 16 годишните нараства до 25%.
Традицията на Деня без цигари е възникнала през 1971 г. в град Рандолф, САЩ, когато американецът Артър Мълейни накарал своите съграждани да спрат да пушат поне за един ден. По този начин те спестили средствата, които изразходват за ежедневните си нужди от цигари и основали фонд към местното училище за отпускане на стипендии. Към средата на 70-те години на миналия век идеята на Мълейни придобила голяма популярност в САЩ, след което през 1977 година Американската общност за борба с рака обявява всеки трети четвъртък от месец ноември за ден против тютюнопушенето. На този ден хора по цял свят спестяват пари като не пушат и инвестират спестените по този начин средства в благородни каузи, насърчаващи здравословния начин на живот и ограничаване на тютюнопушенето.