Коалицията за живот без тютюнев дим и сдружение „България без дим“ подкрепиха внесения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, който предвижда включване на изделията за водна лула, несъдържащи тютюн, към забраната за тютюнопушене на закрити обществени места и настояха към забраната да се включат и електронните цигари. В становище от 14 февруари 2019 г. двете организации призоваха в текста на закона да се използва термина „пушене на тютюневи и свързаните с тях изделия“, както и да се включат промени, с които да се засили контролът по спазването на забраната за пушене на закрити обществени места.
Организациите, членуващи в Коалиция за живот без тютюнев дим, и членовете на Сдружение „България без дим“ подкрепиха внесения от народни представители от парламентарната група „Обединени патриоти“ ЗИД на Закона за здравето. Включването на изделията за водна лула, несъдържащи тютюн, към забраната за тютюнопушене на закрити обществени места беше обсъждано в Министерството на здравеопазването през лятото на 2017 г., но готовите още тогава текстове така и не бяха внесени нито в Министерски съвет, нито в Парламента, се казва в общото им становище.
Двете организации настояха към забраната да се включат и електронните цигари, като в посочените в законопроекта текстове се използва термина „пушене на тютюневи и свързаните с тях изделия“. Те се позоваха на Преамбюла към Директива 2014/40/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 3 април 2014 година за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки относно производството, представянето и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия и за отмяна на Директива 2001/37/ЕО, в който се посочва, че “дадена държава членка би могла, наред с другото, да въведе правила или забрана за аксесоари, използвани за тютюневи изделия (включително водни лули), за растителни изделия за пушене, както и да въведе правила или забрана за изделия, които на външен вид наподобяват тип тютюневи или свързани с тях изделия“.
Особено важно е да се засили и контролът на забраната за пушене на закрити обществени места, защото ако не се дадат допълнителни правомощия и възможности на контролните органи, забраната много лесно ще бъде нарушавана, посочиха двете организации. За да има по-ефективен контрол на забраната, те предложиха: въвеждане на санкцията „заповед за спиране на обект“ при системни нарушения на забраната; въвеждане на текстове за допустителство; включване и на други органи в контрола като: органи на МВР, контролните органи на инспекцията по труда, контролните органи на областните дирекции по безопасност на храните, лица, определени от кметовете на общините; включване на обучени представители на обществеността в контрола по спазване на забраната; осигуряване правомощие на контролните органи да изискват документ за самоличност, за да могат да съставят актове за административно нарушение на физически лица; включване в Допълнителните разпоредби на определение за „закрито обществено място“; и чрез Преходни и заключителни разпоредби към ЗИД на Закона за здравето да се промени Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, като се въведат текстове за забрана на външната реклама и рекламата в местата за продажба на тютюневи и свързаните с тях изделия.
каквото и да правите пушачи и заведения за пушачи е имало и ще има. има начини за заобикаляне на забраната и някои собственици на заведения за наша радост добре ги използват.