Министерството на здравеопазването трябва да заеме мястото си в борбата с тютюнопушенето, заяви д-р Маша Гавраилова, председател на “България без дим”, на пресконференция на 30 май 2019 г. Събитието беше организирано от Министерството на здравеопазването по повод на Световния ден без тютюнопушене – 31 май.
“31 май е ден, в който да си направим равносметка за това какво правим и какво би трябвало да правим, за да ограничим тютюнопушенето”, заяви д-р Гавраилова. Тя подчерта, че има много несвършена работа по контрола на тютюна – акцизите на тютюневи изделия са минимални; Протоколът за незаконната търговия не е ратифициран; не е въведена пълна забрана на рекламата на тютюневи изделия, а контролът по спазването на забраната за пушене трябва да бъде по-ефективен. Докато в Ирландия е постигнато ниво на тютюнопушене от 5%, у нас то е около 35% – 40%, посочи д-р Гавраилова.
МЗ не стои над министерствата на финансите и на икономиката и не може да нарежда по отношение на решенията за акцизите и рекламите на тютюневи изделия, обясни Светлана Йорданова, заместник-министър на здравеопазването, като подчерта, че становищата на МЗ по тези въпроси са винаги положителни. Министерството не може да си позволи да внесе само една промяна в Закона за здравето, а за последната година са настъпили много промени, каза Йорданова. “Ние няма как да внасяме през Министерси съвет закон през един месец с определени поправки.”
“Контролът на тютюна не е задача само на МЗ”, каза д-р Скендер Сила, представител на Световната здравна организация в България. Той призова да бъдат взети за пример страните със съществен напредък в контрола на тютюна. “Там всички заинтересовани страни действат заедно. Тази цел е превърната в национална цел. Надявам се, че това ще стане и в България”, призова д-р Сила. Той подчерта, че борбата с вредите от употребата на тютюн остава сред основните предизвикателства пред общественото здраве и СЗО е готова да предостави на българското правителство и на неправителствения сектор цялата си подкрепа, за да се справи с тази смъртоносна епидемия.
Тази година темата на Световния ден без тютюнопушене на СЗО е „Тютюнопушенето и белодробното здраве“. “Имам само едно послание към прекрасните млади хора в България – животът е пълен със спиращи дъха моменти, не позволявайте пушенето да бъде един от тях”, каза д-р Сила.
На 31 май във Втора градска болница Националната асоциация за профилактика на белодробни болести, съвместно с Коалицията за живот без тютюнев дим и сдружение “Въздух за здраве”, ще проведе изследване на дишането, спирометрия, флуорография, и изследване на съдържанието на въглероден монооксид в издишания въздух. “Ще бъде интересно да изследваме съдържанието на въглеродния монооксид и при пушачи на бездимни цигари”, каза пулмоложката д-р София Ангелова. Няма категорични данни доколко употребата на бездимни цигари е безвредна за хората, заяви заместник-министър Йорданова.
Насърчавам Ви да проведете разговори и с представители на стоматолозите в България. Пушенето вреди сериозно на денталното ни здраве, белотата на зъбите, състоянието на венците и т.н.