Гражданите имат право на добра администрация и трябва да бъдат информирани за предприетите действия по поставените от тях въпроси. Това написа Омбудсманът до МВР и МЗ, по повод на отвореното писмо от “България без дим” и Коалиция за живот без тютюн до институциите, под надслов “Стига вейпове, тютюн и гибел!”.
Писмото, подписано на 27.01.2025 г. от общо 22 граждански организации и коалиции, бе адресирано до президента Румен Радев, органи на законодателната и изпълнителната власт, държавни органи и институции, в това число институцията на омбудсмана. То настоя за по-добра регулация на вейпове и други изделия съдържащи никотин, изобличих нарушените права на гражданите и децата и припомни щетите за техните живот и здраве. Подписалите, сред които са също Националната мрежа за децата и членове на гражданското обединение “РавниБГ“, изискахме решителни действия от народните представители и кабинета по седем наложителни стъпки за ефективно спазване и прилагане на действащите закони и правила за ограничаване на заплахите от тютюнопушенето.
В получен днес отговор институцията на омбудсмана благодари за доверието и информира, че за предприети действия след внимателно разглеждане на писмото: “В подкрепа на Ваши искания и с разбиране към необходимостта от спешни мерки за преодоляване на проблемите и изцяло гарантиране правата на гражданите, правата на децата и закрилата им от държавата и обществото, се обърнахме към министъра на здравеопазването за становище по изложеното и информация за предприети във връзка с Вашето отвореното писмо – призив действия”, пише д-р Айсун Авджиев, Главен секретар на омбудсмана на Република България.
Раздвижване сред институциите
След получаване на писмото от “България без дим” останалите организации, президентът Румен Радев свика заседание на Консултативния съвет за национална сигурност заради разпространението на наркотици сред децата на 18.02.2025 г. Специализирана полицейска операция срещу разпространението на синтетични канабиноиди в различни продукти чрез онлайн базирани платформи проведе ГДБОП-МВР на територията на София на 3 февруари 2025 г, под надзора на Софийската градска прокуратура. По-рано през седмицата получихме потвърждение от канцеларията на Министерския съвет, че откритото ни писмо също е пренасочено към Министерство на здравеопазването.
“Крайно време е да се прекрати вече десетилетното бездействие на институциите в защита на българските деца и граждани от тютюн и други наркотични зависимости, които се пласират и рекламират без ограничения, въпреки ангажиментите на България като страна по Рамковата конвенция за контрол на тютюна и други международни и национални норми,” коментира Павел Антонов, PhD, съучредител и председател на УС на сдружение “България без дим”. “Гражданската ни инициатива има вече 15 годишна история и няма да допуснем замитане на проблема под килима с няколко зрелищни акции и медийни интервюта,” заяви Антонов: “Гражданите и децата на България заслужават да живеят в чиста от зависимости и тютюн обществена среда, като останалите европейци!”.
Пълна подкрепа от институцията на омбудсдмана
В становището до здравния министър Силви Кирилов, от институцията на омбудсмана отбелязват правото на гражданите на добра администрация и че следва да бъдат информирани за становището и предприетите действия по поставените то тях въпроси в разумен срок. В писмото до министъра на здравеопазването институцията на омбудсмана припомня последователната си позиция в подкрепа на необходимостта от предприемане на действия, в това число за законодателни промени и гарантиране на ефективен контрол върху рекламата, продажбата – не само в търговската мрежа, а и в интернет, както и на употребата от непълнолетни лица на всякакъв вид тютюневи и свързани с тях изделия и изделия, различни от тютюневи изделия, както и алкохолни напитки, диазотен оксид (райски газ) и други забранени от закона изделия, увреждащи детското здраве.
Институцията на омбудсмана отбелязва, че за съжаление посочените продукти все още са лесно достъпни за подрастващите, контролът върху употребата им на обществени места е неефективен, а модните тенденции за употребата им сред тийнейджърите освен директните увреждания на организма, създават вредни навици за в бъдеще и сериозен риск за техните живот и здраве. Обърнато е внимание, че и несъдържащите никотин и други токсични вещества вейпове, са разновидност на електронната цигара, опасни са за непълнолетните и създават вреден навик и нагласи сред тях, че пушенето е безвредно и приятно.
Трагичният инцидент с дете в гр. Плевен, паднало от 7-ия етаж след пушене на вейп, за който беше обявено, че е съдържал наркотично вещество, отново постави на общественото внимание необходимостта от обсъждане на комплексни мерки за преодоляване на проблемите и опазване живота и здравето на децата, в това число преграждане на достъпа им, а също употребата на посочените изделия, създаващи предпоставки за тежки, често невъзвратими увреждания, пише д-р Авджиев.
Чрез своите експерти и опита на регионалните здравни инспекции, от Министерство на здравеопазването да бъде извършен задълбочен анализ на причините за ненамаляващата употреба на посочените, вредни за организма на подрастващите изделия, включително на действащата нормативна уредба и да бъдат набелязани действия за преодоляването им, настоява омбудсманът. “Беше обърнато внимание и че за съжаление много възрастни, в това число родители не спазват въведените забрани за пушене на обществени места и създават лош пример за подрастващите, което налага планиране на мерки и в тази посока”, информира д-р Авджиев.
От институцията на омбудсмана посочват също, че сред предприетите мерки е уместно да бъде организирането и планиране извършването на засилен и ефективен контрол от страна на регионалните здравни инспекции, в активно взаимодействие с другите органи, по отношение на спазване забраните за продажбата на забранените продукти, включително и най-вече онлайн, като същевременно бъдат набелязани активни промотивни и профилактични действия в училищата и сред населението, информиращи подрастващите и техните родители за вредата от употребата им, обосновани на научни данни и анализи, както и за законовите забрани и възможните последствия от неспазването им.
Уместно е да бъде планирана и проведена кампания за повишаване на здравната култура на гражданите и на мотивацията им да сигнализират контролните органи при установяване на нарушения, с оглед своевременно налагане на санкции и предприемане на мерки за недопускането им за в бъдеще.
В разпространено днес становище, институцията на омбудсмана обръща внимание, че рестрикциите трябва да обхванат и употребата на всякакъв вид тютюневи и свързаните с тях изделия и такива, различни от тютюневите, като алкохолни напитки, диазотен оксид (райски газ) и други забранени от закона продукти, увреждащи детското здраве. Припомня, че през 2022 г. след законодателна инициатива на омбудсмана Диана Ковачева парламентът забрани предлагането, продажбата, включително онлайн, и употребата на т. нар. „райски газ“ от деца до 18 години. През септември м.г. депутатите разшириха забраната срещу продажбата на райски газ и за физически лица, но фактът е, че бизнесът и до днес процъфтява.
“В заключение, бихме искали да отбележим активната Ви и последователна гражданска позиция и да Ви уверим, че поставените от Вас проблеми остават на вниманието на институцията на омбудсмана, като ще се настоява за окончателното им решаване и изцяло гарантиране правата на гражданите, с приоритет правата на децата, регламентирани в Конституцията на Република България, законодателството на страната и международните договори”, завършва д-р Айсун Авджиев.