Всеки четвърти български тийнейджър на 13-15 г. вече е заробен от убийствена зависимост, призна държавата. Политици, медии и инфлуенсъри отварят чадър над тютюневите печалби.
Общо 26,6% от учениците между 13 и 15 години употребяват тютюневи изделия, включително нагреваеми, разкри днес Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Проучването за 2023, представено в Националния пресклуб на БТА, обхваща 4074 ученици от 7, 8 и 9 клас, които са попълнили въпросник, като 3378 от учениците са на възраст между 13-15 години. Това е четвъртото за България събиране на данни в рамките на Глобално проучване на тютюнопушенето сред младите хора (GYTS), проведено през 2023 г. с подкрепата на СЗО и Центъра за контрол на заболяванията, САЩ (CDC Atlanta, USA).
Шокиращи находки
Находките са шокиращи: 23,6% от учениците употребяват тютюн под някаква форма, а 19,8% посягат към конвенционални цигари. Над 20% от учениците използват нагреваеми тютюневи изделия, а 2,9% – бездимен тютюн, сочат данните на НЦОЗА.
БТА цитира експерти от центъра, според които употребата на тютюневи изделия продължава да бъде проблемна. Употребата на електронни цигари и вейпове надвишава употребата на цигари. Процентът употреба на никотинови пакетчета също буди тревога. Употребяват ги всяко осмо момче и всяко десето момиче на възраст 13-15 години според Анина Чилева, главен експерт в НЦИОЗ.
Данните показват също: 23,3% от учениците използват електронни цигари; 10,7% използват никотинови пакетчета; 54,7% са били изложени на тютюнев дим у дома; 62,7% са били изложени на тютюнев дим на обществени места.
“Ужасяващо е усещането за безпомощност пред ужасяващото “зарибяване” на децата и младежите с убийствената зависимост към никотина, на което сме свидетели”, коментира Павел Антонов. Освен съучредител и председател на движението “България без дим”, Антонов е съавтор на разследвания на методите, чрез които несметните тютюневи печалби парализират противодействието на институциите от десетилетия. Последното, под заглавие “Нагреваеми тютюневи заблуждения” (2024г.), ракрива как тютюневата индустрия подмамва деца и млади хора с новите си продукти, докато подвежда обществото как те били “по-малко вредни” и с “намален риск”. Година по-рано доклад под заглавие “Токсична зависимост” разкри механизмите на тютюнева манипулация и участието в тях на политици, медии, журналисти, “мозъчни тръстове”, университети и дори лекари и медици.
Продажби на смърт
Друг аспект на проучването на НЦОЗА е свързан с достъпността, рекламите и промоциите на тютюн и тютюневи изделия. Според резултатите от проучването 46,2% от учениците, които в момента пушат цигари, са ги закупили от магазин, супермаркет, павилион или будка. От пушещите ученици, общо 63,7% не са били възпрепятствани да ги закупят поради възрастта си. Повече от три на всеки 10 ученици са забелязали послания против тютюнопушенето в медиите, а шест от десет са видели реклами или промоции на такива изделия, сочат данните.
Намалява процентът на ученици, които в училище са получавали информация за вредата от тютюнопушене. Намалява процентът на ученици, които са виждали послания в медиите срещу тютюнопушене. Намалява процентът и на ученици с негативни нагласи към употребата на тютюневи изделия, обобщи резултатите Анина Чилева.
В представянето на данните участваха експертите от НЦОЗА София Кандиларова, Мирела Странджева и Ралица Бърдарова, информира БТА.
“Представените данни на НЦОЗА са шокиращи, но далеч не изненадващи”, коментира д-р Гергана Гешанова, председател на неправителствената коалиция за живот без тютюнев дим. Гражданските застъпници срещу тютюна алармират от 15 години, че младите хора в България за изоставени на произвола на тютюневата индустрия и са нейна основна цел за зарибяване, заяви Гешанова.
Необходимите спешни действия
Тъкмо затова коалицията и гражданската инициатива “България без дим” се обърнаха съм институциите на държавата и законодателите на 27.01.2025 г. с отворено писмо под надслов “Стига вейпове, тютюн и гибел!”. Те предлагат седем наложителни стъпки за ефективно спазване и прилагане на действащите закони и правила за ограничаване на заплахите от тютюнопушенето. Писмото подписаха общо 22 граждански организации и коалиции. Подкрепа към част предложенията изразиха Институцията на омбудсмана, Главна дирекция “Национална полиция”, както и Комисията за защита на потребителите, която е натоварена да прилага законовите ограничения за продажба и ползване на вейп от деца.