Почетни грамоти получиха организатори на кампании за Деня без тютюнопушене

“Това, което според мен беше голямата победа, е, че със сигурност един човек отказа цигарите, не само на този ден”, разказа Венелина Величкова за проведената кампания. Снимка: Емилия Насева

 

Грамоти за активно участие и съпричастност към каузата за живот без тютюнев дим получиха организации и личности, които се включиха в националната кампания “Да спечелим заедно: един ден без цигари”. Кампанията на сдружение “България без дим” се проведе през октомври 2017 г. във връзка с Деня без тютюнопушене – 16 ноември. Отличията бяха връчени на 22 април 2018 г. от д-р Гергана Гешанова, председател на Коалицията за живот без тютюнев дим в рамките на международна кръгла маса на тема “Живот без тютюнев дим за европейските граждани”. 

За успешно реализирани и вдъхновяващи кампании “България без дим” отличи с почетни грамоти експертката до дигитален маркетинг Венелина Величкова, Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология, софийският офис на Международната организаиця по миграция, клоновете на Асоциацията на студентите медици в Пловдив и Стара загора. С грамота бяха отличени и учениците от ученическия съвет към ПГТТ “Атанас Димитров” в Нова загора, които също се обявиха за живот без тютюнев дим с изработени от тях визуални материали. 

“Не мисля, че сме събрали милиони, но все пак някой се замисли, някой престана да пуши в този ден, някой реши да преодолее себе си – своята зависимост, и да даде тези средства за някой друг”, обобщи резултатите от кампанията д-р Гергана Гешанова. 

Макар че няма пушачи в агенцията за дигитален маркетинг All6, която представлява Венелина Величкова (на снимката горе), екипът решава да се включи в кампанията, като мотивира и други компании и организации, с които работят. Кампанията събира средства за спортни лагери за деца, които са се преборили с различни онкологични заболявания. “Това, което според мен беше голямата победа, е, че със сигурност един човек отказа цигарите, не само на този ден”, сподели Величкова. 

Много от пушачите търсят начин да избягат от тази зависимост, каза д-р Стефан Константинов, директор на университетската специализираната болница за активно лечение по онкология. Снимка: Емилия Насева

“Хората, били те пушачи или не, си дават много ясна сметка кое е добро и кое – лошо, дори тези, които са пристрастени към цигарите знаят, че това не е хубаво и много от тях търсят начин да избягат”, заяви д-р Стефан Константинов (на снимката), директор на специализираната болница по онкология и бивш министър на здравеопазването. Кампанията в болницата беше за събиране средства за материали за арт терапия на пациентите с онкологични заболявания.

Националната кампания „Да спечелим заедно – един ден без цигари!“ призова пушачите да използват спестените пари, които биха „изгорили“ заедно с цигарите, за да организират и реализират благотворителни акции по техен избор, като включат своите колеги, приятели и близки. 

Традицията на Деня без цигари е възникнала през 1971 г. в град Рандолф, САЩ, когато американецът Артър Мълейни накарал своите съграждани да спрат да пушат поне за един ден. По този начин те спестили средствата, които изразходват за ежедневните си нужди от цигари и основали фонд към местното училище за отпускане на стипендии. Към средата на 70-те години на миналия век идеята на Мълейни придобила голяма популярност в САЩ, след което през 1977 година Американската общност за борба с рака обявява всеки трети четвъртък от месец ноември за ден против тютюнопушенето. На този ден хора по цял свят спестяват пари като не пушат и инвестират спестените по този начин средства в благородни каузи, насърчаващи здравословния начин на живот и ограничаване на тютюнопушенето.

Споделете в социалната мрежа:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.